2008-10-31 14:57
Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu rozpoczął działania zmierzające do zbudowania w naszym regionie szerokiego partnerstwa różnych podmiotów, którego celem ma być praca na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy. Podczas pierwszego spotkania sygnatariusze porozumienia podpisali list intencyjny określający wstępne cele działań partnerskich. Na spotkanie inaugurujące proces budowy Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Lokalnego Rynku Pracy zaproszeni zostali przedstawiciele 14 instytucji i organizacji mających w obecnej chwili największy potencjał do dokonywania zmian na lokalnym rynku pracy. Rynku, który w ciągu kilku ostatnich lat podlegał bardzo poważnym zmianom. Główny problem to wzrost udziału liczby osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym w ogólnej liczbie zarejestrowanych ludzi bez zatrudnienia. Młodzi ludzie rozpoczynają swa karierę zawodowa od rejestracji w urzędzie pracy. Często pierwszym doświadczeniem zawodowym jest dla nich podjecie stażu lub przygotowania zawodowego finansowanego przez urząd pracy. - Najliczniejszą i stale powiększającą się grupą bezrobotnych są osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i poniżej tego wykształcenia. W roku 2007 w statystykach PUP w Wałbrzychu stanowili liczbę 3954 osób, tj. 37,03 % ogółu osób zarejestrowanych.
Dla tej grupy bezrobotnych urząd dysponuje najmniejszą liczbą ofert pracy. Pracodawcy coraz rzadziej zgłaszają propozycje zatrudnienia dla osób bez kwalifikacji - mówi Jolanta Glapiak, dyrektor PUP w Wałbrzychu. Między innymi rozwiązaniem problemu niskich kwalifikacji osób bezrobotnych mają służyć prace podmiotów skupionych w Partnerstwie na Rzecz Lokalnego Rynku Pracy. Są wśród nich instytucje samorządowe: Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu, gmina Wałbrzych, powiat wałbrzyski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, a także jednostki edukacyjne, takie jak: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Wałbrzychu. Organizacje pozarządowe w partnerstwie reprezentują Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Fundacja Merkury, Fundacja Wałbrzych 2000 i Stowarzyszenie Wspierania Ruchu Aktywności Lokalnej Forum Wałbrzyskie. Działania Partnerstwa chcą także wspierać Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu oraz Miejski Zakład Usług Komunalnych Spółka z o.o. w Wałbrzychu. - Pragniemy, aby pracami w partnerstwie zainteresowali się także lokalni przedsiębiorcy i pracodawcy- podkreślali uczestnicy spotkania. Będziemy próbowali zachęcić ich do współpracy mówi Jolanta Glapiak. - Wynikiem prac grupy inicjatywnej jest podpisanie listu intencyjnego w ślad za którym mają pójść działania zmierzające do sformalizowania partnerstwa i podpisania umowy na mocy której partnerstwo rozpocznie swoje prace. Chcemy, aby nastąpiło to najpóźniej do końca lutego 2009 roku - dodaje Marcin Szewczak z Forum Wałbrzyskiego. - Niewątpliwie proce budowy tak dużego partnerstwa musi potrwać. Najważniejsze jest to, aby jego członkowie chcieli ze sobą współpracować na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów rynku pracy- podkreśla Waldemar Weihs z Fundacji Merkury. Uczestnikom spotkania inaugurującego prace partnerstwa udało się już wypracować 18 obszarów na których chcieliby działać. Są wśród nich m.in. Aktywizacja oraz poszukiwanie nowych form oddziaływania na osoby nieaktywne zawodowo, w tym na osoby z wykluczenia społecznego oraz osoby 45+; edukacja społeczeństwa w zakresie uprawnień i ograniczeń z obszaru pomocy społecznej; podejmowanie inicjatyw badawczych oraz analiz w odniesieniu do lokalnego rynku pracy, podejmowanie działań, w tym działań innowacyjnych, skierowanych do młodzieży, w tym wychowanków placówek opiekuńczych, przygotowujących do wejścia na lokalny rynek pracy, podejmowanie działań aktywizujących zawodowo osoby niepełnosprawne, upowszechnianie informacji o prawach pracowniczych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środków finansowych na realizację swoich zadań Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Lokalnego Rynku Pracy zamierza szukać głównie w Europejskim Funduszu Społecznym.
Źródło: Acz / 30minut
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu dotyczącym powiązania oferty edukacyjnej uczelni wyższych z wymogami rynku pracy - seminarium Edukacja dla przyszłości - powiązanie oferty edukacyjnej w szkolnictwie wyższym z wymaganiami rynku pracy.
Udział w spotkaniu to nie tylko możliwość zdobycia nowych informacji i wiedzy, ale również nawiązania relacji z pracownikami IBE.
Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca 2024r. (środa) w Hotelu Novotel Centrum we Wrocławiu w godzinach 9:00 - 16:00.
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie otwartej "Razem dla demokracji. Czy Unia Europejska wspiera młodych na rynku pracy?", która odbędzie się 3 czerwca 2024r. (poniedziałek) o godz. 9:30 w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu (ul. Prądzyńskiego 39A).
Debata będzie okazją do rozmowy z ekspertami na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Polsce oraz możliwościach ich wsparcia - Twój głos ma znaczenie!
Jesteśmy przekonani, że udział w debacie będzie dla Was wyjątkowym doświadczeniem społeczeństwa obywatelskiego oraz okazją do rozmowy z ekspertami rynku pracy.
Zapraszamy na wydarzenie, podczas którego eksperci KPMG, wraz z gośćmi, omówią ważne kwestie, dotyczące transformacji w zakresie HR w branży IT.
Szczegóły wydarzenia:
Lokalizacja: Wrocław, AC Hotel by Marriott (plac Wolności 10)
Data: 11 kwietnia 2024r. (czwartek)
Godziny: 10:00-12:00
Webinar: Równość i przejrzystość wynagrodzeń - jakie wyzwania czekają na pracodawców w Unii Europejskiej?
Zapraszamy na bezpłatny webinar dotyczący równości i przejrzystości wynagrodzeń. Ekspertki Rödl & Partner, Katarzyna Kołodziej i Katarzyna Brzozowska, przybliżą główne założenia dyrektywy 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Omówią zagadnienia takie jak likwidacja luki płacowej za względu na płeć, przejrzystość wynagrodzeń oraz inne dyrektywy. Przedstawione zostaną prawa pracowników, a także konsekwencje naruszenia zasady równości wynagrodzeń przez pracodawców.
Czwartek 21.03.2024 r., godz. 10:00 - 11:00
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy "With EURES to Europe!"
- Gdzie? Wrocław (dokładne miejsce odbywania się Targów zostanie opublikowane do 5 kwietnia 2024 r. na stronie www.eures.dwup.pl )
- Kiedy? 16 maja 2024 r. (czwartek)
- Liczba stoisk: 80 stoisk standardowych 2x2m oraz 19 większych stoisk 6mx2m
- Zgłoszenia: 1 - 3 osoby
- Udział: bezpłatny
- Możliwość wsparcia tłumacza na stoisku podczas targów
- Organizator zapewnia poczęstunek i bezpłatny parking